Oulun kaupunki palkitsi urheilijoita
4.3.2010 18:19 Uutiset / Oulun Seudun Urheilutoimittajat

Oulun kaupunki palkitsi viime vuonna menestyneitä urheilijoita stipendein torstaina.

Kaupunginhallituksen palkitsemat urheilijat ovat:

Marko Liimatainen,  Oulun Kuurojen urheiluseura Ryhti, jääkiekko MM-kulta
Jukka Keränen, Oulun Kuurojen urheiluseura Ryhti, jääkiekko MM-kulta
Simo Kovalainen, Oulun Kuurojen urheiluseura Ryhti, jääkiekko MM-kulta

Saija Sirviö, Oulun Kärpät 46, jääkiekko MM-pronssi 

Anne Helin, Oulun Kärpät46,  jääkiekko MM-pronssi

Mira Jalosuo, Oulun Kärpät46, jääkiekko MM-pronssi 
Mira Kuisma, Oulun Kärpät46,  jääkiekko MM-pronssi
Jouni Heikkinen, Taekwon-Do Akatemia ry, taekwon-do MM-pronssi

Janne Käyhkö, Oulun Invalidien yhdistys ry, proteesijääkiekko EM-kulta

Jussi Lotvonen, Oulun Invalidien yhdistys ry, proteesijääkiekko EM-kulta

Susanna Pöykiö, Oulun Luistelukerho ry, taitoluistelu EM-pronssi

Liikuntalautakunta palkitsi seuraavat:

Minna Karjalainen, Oulun Taidoseura ry, taido MM-kulta 

Northern Lights Diamonds, kilpacheerleadingsjoukkue MM-hopea:
Anni-Sofia Amanda Heikkilä, Kati Johanna Sihvonen, Janina Krista Maria Murto,  Miia Marika Holappa, Anna Emilia Kristiina Kaltio, Eevamaria Raudaskoski, Hanna Maija Annika Harjula, Krista Helmi Eliisa Länkelä, Jonna Pauliina Anttila, Anna Aino Eveliina Sivonen, Taru Tuulikki Rehula, Jenni Marja Hannele Ahtinen, Mia-Maria Laukka, Iina Anniina Kolvanki, Niina Mari Elisabeth Keskinarkaus, Heta-Maaria Karsi, Laura Vilhelmiina Seppänen, Katariina Maarit Ollonen, Iina Susanna Hiltunen, Heta Maria Pakanen, Elina Annukka Juntunen, Iina Essi Emilia Lilleberg, Marjaana Elina Niva ja Marjaana Elisabet Käsmä
 

Tuomas Nylund, Oulun Taidoseura ry,taido (joukkue) MM-pronssi

Samuli Niskanen, Oulun Luistinseura ry, jääpallo MM-pronssi

Timo Arjanko, Oulun Luistinseura ry, jääpallo MM-pronssi

Markus Kumpuoja, Oulun Luistinseura ry, jääpallo MM-pronssi

Sami Harjuoja, Oulun Luistinseura ry, jääpallo MM-pronssi

 

Nuorten ja veteraanien arvokilpailumitalistit:

Marjut Vuorenmaa, Oulun Hiihtoseura ry, hiihto MM-kulta veteraanit

Matti Haapakoski, beach-volley MM-kulta M50

Marjut Vesa, ONMKY ry, maraton (joukkue) MM-kulta N40

Taina Linna, ONMKY ry, maraton (joukkue) MM-kulta N45

Aila Jaatinen,   ONMKY ry, maraton (joukkue) MM-kulta N55

Sisko Hiltunen, ONMKY ry,  4 x 400m viestijuoksu MM-kulta N55

Kaisa-Liisa Kaikkonen, Oulun Karateseura ry, kahvakuula MM-kulta N40-44

 

Matti Puukka, Oulun Ikiliikkujat ry, 4 x 100m viestijuoksu MM-hopea M65

Sakari Hallia, Oulun Ikiliikkujat ry, 4 x 100m viestijuoksu MM-hopea M65

Jaakko Lastumäki, Oulun ikiliikkujat ry, 4 x 100m viestijuoksu MM-hopea M75

Tuula Siekkinen, Kuivasjärven Aura ry, 4 x 100m viestijuoksu MM-pronssi N50

Ari Kaikkonen, Oulun Karateseura ry, kahvakuula MM-pronssi M45-49

Pentti Kiiskinen, Oulun Tarmo ry, pikaluistelu MM-pronssi M65

Jukka Lindgren, Oulun Luistinseura ry, salibandy MM-hopea U19

Tomi Leskelä, Tervarit Juniorit ry, jalkapallo Special Olympics pronssi

Marko Törmänen, Oulu Triathlon&Cycling ry, triathlon EM-kulta M35

Northern Lights ry, kilpacheerleadings ryhmästunt-joukkue, nuorten EM-hopea: Tiina Anttila, Jenna Heikkinen, Emilia Koivuaho, Jenni Suanto ja Roosa Åman

Northern Lights ry kilpacheerleadings tanssijoukkue, nuorten EM-hopea: Jasmiina Viittaniemi, Veera Anttila, Hanna Wierenga, Saara Backman, Heidi Männikkö, Ona Lindholm ja Veera Nousiainen.

 

Vuoden 2009 Suomen mestarit, Oulun urheilumitali:

Pauliina Kanervo,Oulun Pyrintö ry, maastojuoksu (joukkue)

Mari Päkkilä, Team Classic Gym, Body fitness alle 163 cm

Atte Lämsä, Oulun Luistinseura ry, jääpallo

Juha Talman, Range Masters ry, haulikkoammunta (joukkue)

Jouni Heikkinen, Taekwon-Do Akatemia ry, taekwon-do

Lintulammen Palloseura ry, naisten kaukalopallo:  Hanna Mansikka, Saija Räinä, Jenni Toppila, Paula Romppainen, Soila Laurio, Tiina Komulainen, Hanna Arola, Minna Utriainen, Aino Tynjälä, Eini Lehtinen, Laura Oinas, Virpi Käsmä, Henna Savikuja


   
Oulun Seudun Urheilutoimittajat
«  Syyskuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat