Maakunnan parhaiden urheilijoiden valinta käsillä
25.11.2009 20:02 Uutiset / Oulun Seudun Urheilutoimittajat  
PoPLi ry:n palkitsemisvaliokunta on päättänyt kokouksessaan 29.10, että ehdokaslistalle pääsy edellyttää yleisissä sarjoissa arvokisamitalin saavuttamista ja/tai menestystä maailmancupissa joko yksilölajeissa tai joukkueen jäsenenä. Kriteerin täyttäviä urheilijoita on valiokunnan tiedossa tällä hetkellä 18 kappaletta.
 Palkitsemisvaliokuntaan kuuluvat pj. Matti Korhonen ja jäsenet Pekka Räsänen, Arto Aunola, Yrjö Kelhä, Tuomo Metsäranta ja Toni Roponen.
 Äänestysohjeet:
  • Äänestetään listalta vähintään ja enintään viittä (5) ehdokasta
  • Pankaa ehdokkaanne harkitsemaanne paremmuusjärjestykseen 1.)-, 2)-, 3.)-, 4.)- ja 5.)
  • Ehdotuksen voi kirjata joko liitteenä olevaan äänestyskuponkiin tai suoraan sähköpostiviestiin
  • Palauttakaa ehdotuksenne minulle alla olevaan osoitteeseen nimellänne varustettuna 4.12. kello 16 mennessä.
  • Ehdokkaat saavat pisteitä sijoituksensa mukaisesti 10, 8, 6, 4 ja 2 pistettä.
  • Tasapisteisiin päädyttäessä sijoitus määräytyy ykkössijojen, kakkossijojen jne. perusteella
 Ehdokkaat (aakkosjärjestyksessä):
 
-          Apuli Sanna (Pyhäjoen Pauhu, voimanosto 48 kg EM III)
-          Helin Anne (Oulun Kärpät, jääkiekon MM III)
-          Honka Jussi (Raahen Black Bolt, moottorikelkkailun snowcross EM III)
-          Jalosuo Mira (Oulun Kärpät, jääkiekon MM III)
-          Karjalainen Minna (Oulun Taidoseura, jissen(=ottelu) MM I)
-          Keränen Jukka (Oulun kuurojen urheiluseura Ryhti, jääkiekon MM I)
-          Koivuranta Anssi (Kuusamon Erä-Veikot, MC I, MM IV, mäki SM ym.)
-          Kovalainen Simo (Oulun kuurojen urheiluseura Ryhti, jääkiekon MM I)
-          Kuisma Mira (Oulun Kärpät, jääkiekon MM III)
-          Lantto Kristian (Oulun kuurojen urheiluseura Ryhti, jääkiekon MM I, valittiin MM-kisojen All Stars-kentällisen keskushyökkääjäksi)  
-          Liikamaa Arttu (Oulun kuurojen urheiluseura Ryhti, jääkiekon MM I)
-          Liimatainen Marko (Oulun kuurojen urheiluseura Ryhti, jääkiekon MM I)
-          Niskanen Samuli, (Oulun Luistinseura, jääpallo MM III, SM I, jääpallon vuoden valmentaja)
-          Pylväs Aleksi (Oulun kuurojen urheiluseura Ryhti, jääkiekon MM I)
-          Pöykiö Susanna (Oulun Luistelukerho, taitoluistelu EM III, MM XIII)
-          Roponen Riitta-Liisa (Oulun Hiihtoseura, maastohiihto, viestin MM I, vapaa 30 km MM IV, MC 11. (yksi voitto), vapaa 30 km SM I, yhdistelmäkilpailu SM I, viesti SM III)
-          Runtti Petri (Range Masters, haulikkopractical EM I)
-          Sirviö Saija (Oulun Kärpät, jääkiekon MM III)
 Äänestys käynnistyy välittömästi ja päättyy perjantaina 4.12. kello 16.00!
  • Kaikki äänestykseen osallistuneet ovat mukana yllätysvoiton arvonnassa!
  • Äänestyksen tulos julkistetaan ja palkitsemiset suoritetaan lauantaina 12.12.2009 kello 16 alkavassa PoPLin Palkitsemisgaalassa ravintola Cabaretissa (lisätietoa on osoitteessa http://www.popli.fi/linkit/artikkeliarkisto/?num=25601
Mikäli listalla on enemmän tai vähemmän kuin viisi nimeä tai siellä on sellaisia nimiä, jotka eivät ole saatteena olevalla ehdokaslistalla, äänestyskuponki hylätään. Äänestyskupongit on palautettava Pekka Räsäselle (pekka.rasanen@popli.fi) viimeistään perjantaina 4.12. kello 16.

 


   
Oulun Seudun Urheilutoimittajat
«  Syyskuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat