Lajien parhaat urheilijat 2019 on valittu
15.1.2020 7:48 Uutiset / Urheilutoimittajain Liitto ry

Lajien parhaat urheilijat 2019 on valittu

Lajien parhaat urheilijat 2019 on valittu

Urheilutoimittajain Liiton Lajien parhaat urheilijat 2019 -valinnat on tehty. Lajien parhaita urheilijoita on valittu vuodesta 1946 lähtien. Ensin lajeja oli mukana vain muutama, mutta lajivalikoima on vuosien mittaan jatkuvasti laajentunut. Tänä vuonna lajinsa paras nimettiin 76 eri lajissa.

Lajien parhaat urheilijat 2019

Aerobic: Fanny Samppa, Turun Urheiluliitto
Agility:
Janita Leinonen, Agility Warriors (Littoinen)
Alamäkiluistelu
: Mirko Lahti
Alppilajit:
Nella Korpio, Helsinki Ski Club
Amerikkalainen jalkapallo
: Miro Kadmiry, Helsinki Roosters
Ampumahiihto:
Kaisa Mäkäräinen, Kontiolahden Urheilijat
Ampumaurheilu
: Satu Mäkelä-Nummela, Orimattilan Seudun Urheiluampujat
Autourheilu:
Valtteri Bottas
Beach volley
: Taru Lahti-Liukkonen – Anniina Parkkinen
Biljardi:
Casper Matikainen, Espoon Biljardikerho
Curling: Jermu Pöllänen, Helsingin Yliopiston Curlaajat
Darts:
Marko Kantele, Samuli Blues (Vääksy)
Freestyle:
Jimi Salonen, Jyväskylän Freestyleseura
Frisbeegolf
: Eveliina Salonen, Nummelan Frisbeeseura
Futsal:
Jukka Kytölä, Mantova Calcio a5 (Italia)
Golf:
Mikko Korhonen, Suur-Helsingin Golf
Hiihtosuunnistus:
Tero Linnainmaa, Kyrös-Rasti (Hämeenkyrö)
Ilmailu:
Lassi Nurila, Kokkolanseudun RC-lentäjät
Jalkapallo:
Teemu Pukki, Norwich City FC (Englanti)
Jousiammunta:
Taru Kuoppa, Sherwoodin Iloiset Veikot (Helsinki)
Judo:
Martti Puumalainen, Mikkelin Judo
Jääkiekko: Marko Anttila, Jokerit (Helsinki)
Jääpallo:
Kimmo Kyllönen, IK Vänersborg (Ruotsi)
Karate:
Titta Keinänen, Euran Karateseura
Keilailu:
Sanna Pasanen, Giants (Pori)
Kiipeily:
Enni Bertling, Kiipeilyurheilijat (Helsinki)
Koripallo:
Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA)
Käsipallo:
Nico Rönnberg, Riihimäen Cocks
Lentopallo:
Lauri Kerminen, Kuzbass Kemerovo (Venäjä)
Lumilautailu:
Rene Rinnekangas
Maahockey
: Jussi Luhta, HC Kilppari, Turku
Maastohiihto:
Iivo Niskanen, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)
Melonta:
Pauliina Polet, Vesisamoilijat (Lahti)
Miekkailu:
Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat
Moottorikelkkailu
: Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat
Moottoripyöräily:
Pekka Päivärinta, Keravan Moottorikerho – Jussi Veräväinen, Hyvinkään Moottorikerho
Moottoriveneily:
Tuukka Lehtonen, Hirvensalmen Veneilyseura
Mäkihyppy:
Antti Aalto, Kiteen Urheilijat
Nykyaikainen 5-ottelu
: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat
Nyrkkeily:
Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura
Paini:
Elias Kuosmanen, Helsingin Haka
Painonnosto
: Anni Vuohijoki, Rovaniemen Reipas
Pesäpallo:
Juha Puhtimäki, Joensuun Maila
Pikaluistelu:
Samuel Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät
Potkunyrkkeily:
Jenna Puurunen, Järvenpään Kehäkarhut
Purjehdus
: Oskari Muhonen, Espoon Pursiseura
Pyöräily:
Lotta Henttala, Porin Tarmo ja Trek-Segafredo (USA)
Pyöräsuunnistus:
Marika Hara, Koovee (Tampere)
Pöytätennis:
Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu ja Jura Morez (Ranska)
Ratsastus:
Henri Ruoste, Turun Seudun Ratsastajat
Raviurheilu:
Santtu Raitala
Ringette:
Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89
Rugby:
Matti Keränen, Kuopio Rugby Club ja Jyväskylä Rugby Club
Rullakiekko
: Jimi Palanto, Pahalampi (Tampere)
Rullalautailu
: Jaakko Ojanen
Salibandy:
Veera Kauppi, IKSU (Ruotsi)
Soutu:
Robert Ven, Hämeenlinnan Soutajat
Squash:
Emilia Soini, Espoo Squash Rackets Club
Sulkapallo
: Kalle Koljonen, Tapion Sulka (Espoo)
Suunnistus:
Venla Harju, Tampereen Pyrintö
Taekwondo:
Suvi Mikkonen, Hankuk Finland (Tampere)
Taitoluistelu
: Viveca Lindfors, Espoon Jäätaiturit
Taitouinti
: Mari Moilala, Oulun Uinti
Tanssiurheilu:
Mari Munne ja Juho Päivinen, Bolero (Turku)
Tennis:
Henri Kontinen, HVS-Tennis (Helsinki)
Thainyrkkeily
: Anna Rantanen, Lahti Thai Boxing Club
Tikkaurheilu:
Simo Vaarala, Paavon Tikka (Saarijärvi)
Triathlon
: Kaisa Sali, Triathlon Vantaa
Uimahypyt
: Nea Immonen, Vantaa Diving
Uinti:
Jenna Laukkanen, Swimming Club Vuokatti (Sotkamo)
Vapaaottelu:
Makwan Amirkhani
Vesipallo:
Sándor Barány, Cetus (Espoo)
Voimanosto
: Tuomas Hautala, Lapuan Ponnistus
Voimistelu:
Emil Soravuo, Espoon Telinetaiturit
Yhdistetty hiihto
: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura
Yleisurheilu:
Leo-Pekka Tähti, Porin Tarmo


   
Urheilutoimittajain Liitto
«  Kesäkuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat